Przejdź do głównej zawartości

Higiena języka

Wybrałem się ostatnio do Rossmanna w celu kupienia nowej szczoteczki do zębów. Moją uwagę od razu przykuła szczoteczka do zębów z funkcją mycia języka. Pomyślałem sobie, hmm skoro język odpowiada za odczuwanie wszelakich smaków, a przy recenzowaniu piwa smak gra jedną z głównych ról to biorę. A co tam, ryzyk fizyk jak to mówią. Postanowiłem również zgłębić temat higieny języka.

Język jest to wieloczynnościowy narząd znajdujący się w jamie gębowej. Głównym zadaniem języka jest podsuwanie pokarmu pod zęby oraz rozróżnianie smaków. Jak wynika z badań, myjąc zęby oraz płucząc jamę ustną eliminujemy bakterie, które znajdują się na powierzchni języka. Na języku znajdują się kubki smakowe odpowiedzialne za czucie smaku. Są one rozmieszczone głównie na języku, ale również na podniebieniu i w nabłonku gardła. Jeden kubek skupia około 50 receptorów odpowiedzialnych za rozpoznawanie podstawowych smaków. Zalicza się do nich: słony, słodki, gorzki, kwaśny oraz umami (smak mięsny, glutaminowy). Kubki smakowe cały czas się wymieniają. Zmiana sposobu odżywiania się, przyjmowanie leków jest szybko odczuwalne. W zależności od przyczyny możemy odczuwać metaliczny posmak, słodkawy, krwisty oraz mocne uczucie goryczy. Mocna, nieprzyjemną gorycz, metaliczny posmak może wskazywać na "zespół pieczenia jamy ustnej" lub "pasożyta hodowanego we własnym ciele przez 9 miesięcy".

Język można czyścić na trzy sposoby. Jest też czwarty, ale płukanie języka alkoholem jakoś mnie nie przekonuje. Pierwszy to szorowanie języka zwykłą szczoteczką do zębów, którą należy pocierać powierzchnię języka. W ten sposób znaczna część bakterii oraz nalotu ostaje usunięta. Niestety, ta metoda przez wielu dentystów uważana jest podobno za nieskuteczną. Podczas czyszczenia języka w ten sposób bakterie mogą być zepchnięte w głąb jamy ustnej. Druga metoda to specjalna skrobaczka do języka. Skrobaczka swoim wyglądem przypomina maszynkę do golenia.
Skrobaczka jest specjalistycznie przystosowana doczyszczenia powierzchni języka. Jak czyścić język skrobaczką? Ha, to dziecinnie proste. Trzeba kilka razy przejechać skrobaczką po powierzchni języka, od początku do końca, dzięki temu ściągniemy bakterie. Tak samo postępujemy z bokami języka. Dorzucamy do tego wodę lub płyn do płukania i włala. Skrobaczka to koszt kilku złotych.Trzecia metoda to szczoteczka do zębów ze specjalnymi wypustkami na "główce". Postępuje się podobnie jak w przypadku skrobaczki. 

Nie jestem znawcą tematu ani tym bardziej sędzią piwnym, ale uważam, że w naszym przypadku trzeba raczej dbać o higienę języka. Szczególnie przy takiej ilości pitego piwa i takiej różnorodności stylów. Wszelakie zaburzenia kubków smakowych mogą wpłynąć na błędne odczuwanie smaku naszego piwa, a co z tym idzie na błędną recenzję/opinię pitego trunku.










Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czelendż jego mać!!!

  Ostatnio zostałem nominowany do wzięcia udziału w "22 pompki". Osobiście podchodzę sceptycznie do wszelakich tego typu akcji, ale postanowiłem wam opisać kilka ostatnich, podobno modnych. Było już Ice Bucket Challenge , a teraz zrobił się boom na wspomniane "22 pompki", "Manequin Challenge" oraz popularna w Anglii akcja "Movember". Każdy akapit będę kończył celowo pytaniem "Ma to sens?", na które postaram się odpowiedzieć w podsumowaniu.     Akcja 22 pompki na samym początku miała wspierać żołnierzy poszkodowanych w misjach bojowych . Zrodziła się w Stanach Zjednoczonych kilka lat temu. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na PTSD czyli zespół stresu pourazowego. Duża część żołnierzy ma problemy adaptacyjne ze względu na długą rozłąkę z rodziną lub normalnym życiem.  Jej pomysłodawcę zainteresowały dane, podobno co godzinę żołnierz który służył w Iraku lub Afganistanie popełnia samobójstwo. Po jakimś czasie akcja przerodziła

On TAPe vol. 24

ZAPRUDER URATSAKIDOGI MAŁPA ŻYWIOŁAK Ciekawostka: W teledysku pojawia się PiwoWarownia :) ! NARRENWIND SOEN

Karczoch w służbie kraftowej wątroby

   Karczoch to nie tylko dziwnie wyglądająca roślina, ale też zbiór cennych witamin i składników mineralnych i związków przeciwutleniających. Roślina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnomorskiego, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie.  foto by pixabay.com    Wygląda trochę jak przerośnięta szyszka chmielu. Dorasta do 2 metrów, a jej liście mogą mieć nawet do 30 cm szerokości i 70 cm długości. Dostarczają witaminy antyoksydacyjne (A, C, E), niacynę, żelazo, potas, magnez, wapń, błonnik.  foto by pixabay.com    Karczoch chroni wątrobę przed uszkodzeniami oraz pomaga w jej regeneracji. Usuwa toksyny z organizmu, obniża cholesterol i wspomaga trawienie.  Dzieje się tak dzięki cynarynie, która tworzy się w czasie ekstrakcji rośliny. foto by pixabay.com foto by pixabay.com    Od jakiegoś czasu zacząłem mieć straszne kace żołądkowe. Większa ilość spożytego alkoholu i od razu na drugi dzień ból brzucha, rozwolnienie i ogólnie kiepskie samopoczucie. O tej magiczn